Rodzaj wykorzystanego kabla do podłączenia monitora do komputera ma olbrzymie znaczenie – wpływa nie tylko na sposób pracy urządzenia, ale również na trwałość połączenia, jego odporność na oddziaływania mechaniczne, a tym samym na komfort pracy. W tym artykule przybliżamy najważniejszą klasyfikację kabli do monitora – przedstawiamy najczęściej stosowane rodzaje przewodów, podpowiadamy jakie korzyści użytkowe oferują swoim nabywcom oraz kiedy warto zdecydować się na konkretny typ kabla.
Rodzaje dostępnych kabli do monitora
Wraz z rozwojem technologii monitorów pojawiają się coraz to nowsze kable do monitora, które łączą go z komputerem. Najczęściej wyróżniamy dwa typy kabli – analogowe oraz cyfrowe. Pierwsze z nich są historycznie starsze i nieco gorszej jakości. W porównaniu do nich kable cyfrowe oferują lepszą jakość przesyłu danych, minimalne straty oraz brak niepotrzebnych modyfikacji obrazu.
Kable można także podzielić w oparciu o ich funkcje. Kable przesyłające wyłącznie sygnał obrazu to m.in. D-Sub, DVI-D, DVI-I, DisplayPort. Kable przesyłające sygnał audio oraz video to druga kategoria, w której znajdziemy m.in. Composite video, S-Video, D1.5, HDMI, Component video.
Obecnie coraz częściej standardem stają się złącza pozwalające na przesył obrazu i dźwięku, które udostępnia niemal każdy producent kabli. Pozwala to na zminimalizowanie ilości przewodów wymaganych do obsługi monitora.
Najważniejsze sprawy w czasie zakupu
Wybierając przewód polecamy ograniczyć się przede wszystkim do wariantów cyfrowych, w tym przede wszystkim do kabli HDMI. Oferują one przede wszystkim lepszy standard i wyższą jakość przesyłu danych, w porównaniu do ich analogowych odpowiedników. HDMI jest ponadto najczęściej wybieranym i najchętniej stosowanym interfejsem do przesyłu danych.
Podczas wybierania kabelka warto też zwrócić uwagę na materiały wykorzystane w jego produkcji, które będą miały olbrzymi wpływ na skuteczne przesyłanie danych. Spotkamy m.in. kable miedziane aluminiowe, miedziane stalowe jak również wykonane wyłącznie z miedzi beztlenowej. Ostatnie z wymienionych zapewniają najwyższą jakość pracy oraz bezproblemowe realizowanie najważniejszych funkcjonalności HDMI.
Kable do monitora różnią się także rozdzielczością, z którą mogą pracować. Znajdziemy kable dopasowane do obrazu 720p, 1080p, full HD, 4K UHD, 8K. Najlepszym wyborem będą pod tym względem nowoczesne warianty kabli HDMI, np. HDMI High-Speed wyposażone w opcję ethernet. Nawet obraz o najwyższej rozdzielczości zostanie wiernie i atrakcyjnie odzwierciedlony.
Na koniec warto wspomnieć o niesłusznie ignorowanej, jednak bardzo praktycznej kwestii, jaką jest długość kabla do monitora. Kabel zbyt długi będzie powodował problemy, plątał się oraz nieestetycznie prezentował. Z kolei kabel zbyt krótki może ograniczać nasze możliwości aranżacji monitora względem komputera. Dlatego zaleca się, by kabel do podłączenia monitora do komputera miał przynajmniej 1,5 m. długości, a w przypadku bardziej wymagających odbiorców – 3 lub 5 m.