Jak połączyć drukarkę i komputer za pomocą kabla USB?

Jak połączyć drukarkę i komputer za pomocą kabla USB

Osoby, które dopiero co dokonały zakupu drukarki, często stają przed tym samym problemem. Jest nim sposób podłączenia sprzętu do komputera. Zazwyczaj wykorzystujemy w tym celu standardowy kabel USB, który powinien on zostać dołączony w zestawie do drukarki. W tym artykule wskazujemy na najczęstsze problemy towarzyszące podłączaniu obu tych urządzeń oraz podpowiadamy jak skutecznie i sprawnie zrealizować to zadanie. Zapraszamy do lektury!

Podłączenie drukarki do komputera – czy wystarczy?

Po zakupie nowego sprzętu pragniemy jak najszybciej sprawdzić jego działanie. Dotyczy to także drukarek, których jakość pracy oceniamy na podstawie wykonywanych wydruków. Podłączenie drukarki do zasilania i za pomocą kabelka USB do komputera to często dopiero początek, który uruchamia procesy konfiguracji i instalacji. Nie powinien on trwać długo, a ponadto jest realizowany automatycznie. Interfejs powinien przeprowadzić nas przez wszystkie kroki, bez obaw o konieczność samodzielnej konfiguracji oprogramowania drukarki.

Kabelek USB – jak podłączyć go prawidłowo?

Do połączenia drukarki z komputerem wystarczy zwykły kabelek zakończony wejściem USB. Oferuje je niemal każdy producent kabli i przewodów, a także specjalistyczny sklep.

Należy podłączyć kabel do odpowiedniego portu znajdującego się w komputerze. Następnie, należy uruchomić drukarkę, która natychmiast powinna rozpoznać urządzenie, z którym została połączona. Konieczne będzie też dodanie drukarki do listy sprzętów obsługiwanych przez dany komputer. W tym celu należy nacisnąć przycisk START, następnie wiersz USTAWIENIA oraz URZĄDZENIA. Wśród dostępnych na liście powinna znajdować się pozycja DODAJ DRUKARKĘ.

Po jej wciśnięciu – jeśli tylko kabel do drukarki został prawidłowo podłączony -komputer powinien rozpocząć poszukiwanie dostępnych drukarek, a na koniec wyświetlić listę urządzeń. Naszym zadaniem będzie odnalezienie na niej drukarki, którą właśnie pragniemy zainstalować. Klikamy przycisk DODAJ URZĄDZENIE.

Co zrobić gdy drukarki nie ma na liście?

Może dojść do sytuacji, gdy na liście dostępnych drukarek nie wyświetla się nasze urządzenie. W takim wypadku należy wcisnąć przycisk DODAJ DRUKARKĘ SPOZA LISTY lub przycisk o innej, podobnej treści. System powinien uruchomić program pozwalający na ręczne zainstalowanie urządzenia. Jeśli do tego nie dojdzie, możemy posłużyć się alternatywnym rozwiązaniem. Należy wejść w MENADŻER ZADAŃ za pomocą panelu sterowania w systemie Windows. Na liście urządzeń podłączonych do komputera należy odszukać interesującą nas drukarkę, a następnie przejść przez cały proces instalacyjny.

Instalacja drukarki – bezpieczne i sprawna

Na czas instalacji drukarki warto upewnić się, czy mamy  stały dostęp do internetu. Przed wprowadzeniem kabelka USB do portu warto też sprawdzić, czy drukarka jest oczyszczona i nic nie stoi na drodze poprawnej komunikacji obu urządzeń. Można też oczyścić sam kabelek, sprawdzając czy wtyczka USB nie zawiera żadnych paprochów mogących utrudniać lub uniemożliwić komunikację.