Kabel ma znaczenie - czym wyróżnia się dobry kabel?

W prawdzie kable różnią się od siebie pod względem przeznaczenia, jednak poza tym wydawać by się mogło, że wszystkie są takie same i wybór tego najlepszego nie powinien nastręczać żadnych problemów. Tymczasem jako producent przewodów elektrycznych doskonale wiemy, że kable różnią się od siebie, a ich wybór ma znaczenie. Omówimy tę kwestię na przykładzie kabli, z których większość z nas korzysta na co dzień – kabli USB. 

Kable USB wykorzystujemy do ładowania urządzeń mobilnych i przesyłania danych. Chcąc szybko naładować telefon, smartfon lub inne urządzenie sięgamy po przewód, który mamy akurat pod ręką. Tymczasem kabel to jeden z najważniejszych elementów dbania o bezpieczeństwo i szybkość ładowania naszych urządzeń, w związku  z tym jego wybór nie powinien być przypadkowy. 

Czym wyróżnia się dobry kabel?

Zacznijmy od tego, że nie każdy kabel USB posiada funkcję przesyłania danych. Najtańsze kable USB dostępne na rynku mogą być pozbawione tej funkcji, oferując jedynie możliwość ładowania urządzenia. Warto o tym pamiętać. Cena kabla idzie w parze z jego funkcjonalnością. Jeśli więc zależy nam na uniwersalnym rozwiązaniu – kablu do ładowania i przesyłania danych – warto sięgnąć po produkt z wyższej półki. O czym jeszcze warto pamiętać wybierając kabel USB?

Długość kabla: Czy ma znaczenie?

Wiele osób uważa, że długość kabla nie wpływa na parametry ładowania czy prędkość transferu danych. Tak nie jest. Dwa kable o identycznych parametrach i różnej długości oferują różne parametry ładowania. Przy zmianie długości kabla, kabel powinien mieć również większą średnicę. W ten sposób możemy zachować prawidłowe parametry szybkości ładowania i transferu danych, w przeciwnym razie prędkość ładowania/transferu spadnie. Należy o tym pamiętać, w szczególności planując zakup dodatkowego kabla ładującego. Producenci urządzeń elektronicznych najczęściej dołączają do oryginalnego zestawu krótkie kable lub kable o przeciętnej długości, które nie spełniają wszystkich potrzeb użytkowników. 

Czy osłona kabla jest ważna?

Osłona kabla odpowiada za jego trwałość i estetykę. Nie ma natomiast wpływu na jego parametry. Wybierając kabel USB możemy więc wybrać kabel o dowolnym designie i tym samym dopasować go do kolorystki pokoju, biura czy koloru etui naszego urządzenia. Możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie, a kable USB dostępne w naprawdę wielu ciekawych kolorach i wzorach. 

Przyglądając się osłonie kabla warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i jakość izolacji końcówek. Solidne kable mają usztywnienie w miejscu łączenia z gniazdem, dzięki czemu nie pękają i są o wiele bardziej wytrzymałe na zgniatanie. 

Standard ładowania i moc ładowarki 

Kabel może spowolnić ładowanie. Aby tego uniknąć należy pamiętać o doborze kabla USB adekwatnie do:

  • mocy ładowarki, 
  • standardu ładowania obsługiwanego przez urządzenie. 

Najszybsza ładowarka na nic się zda, jeśli zostanie do niej podłączony słabej jakości kabel o niskim maksymalnym przesyle natężenia prądu. To kabel będzie tu wyznaczał maksymalną prędkość ładowania. I odwrotnie. Jeśli mamy słabą ładowarkę nie należy spodziewać się poprawy szybkości ładowania urządzenia tylko poprzez wymianę kabla na lepszy.