Wiązka elektryczna do przyczepki. Zastosowanie, funkcje i przeznaczenie

Wiązki elektryczne pozwalają na sterowanie zachowaniem przyczepki w trakcie jazdy – na przesyłanie sygnałów elektrycznych oraz inicjowanie pracy w poszczególnych układach. Ma to olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo w czasie poruszania się po drodze oraz na wpływ przyczepki na zachowanie innych kierowców. Wiązka pozwala przede wszystkim na działanie i kontrolowanie pracy oświetlenia, choć wykorzystywana jest także w innych celach.

Mniej i bardziej ważne funkcje wiązki elektrycznej w przyczepce

W odniesieniu do oświetlenia, wiązka elektryczna będzie odpowiadać za prawidłowe działanie świateł hamowania, kierunkowskazów, świateł pozycyjnych, awaryjnych lub innych. Ma więc wpływ na widoczność przyczepki oraz na bezpieczeństwo kierowcy uczestniczącego w ruchu.

Wiązka może również obsługiwać układ hamulcowy, pozwalając na skoordynowane hamowanie zarówno pojazdu jak i ciągniętej przez niego przyczepki. Ponadto wiązka elektryczna zasila różne urządzenia dodatkowe, w które może być wyposażona przyczepa – gniazda, systemy wentylacji lub klimatyzacji, urządzenia chłodzące.

Coraz więcej przyczepek jest dziś wyposażanych w rozbudowane systemy monitorowania. Mogą mieć formę kamer cofania, czujników parkowania lub sygnalizatorów dźwiękowych. Również za ich prawidłowe działanie odpowiadać będzie wiązka elektryczna.

Rodzaje wiązek elektrycznych

Wśród wykorzystywanych w przyczepkach wiązek elektrycznych znajdują się dwa główne rodzaje. Znajdziemy wiązki przeznaczone do przyczep lekkich oraz wiązki do przyczep większych i bardziej rozbudowanych. W pierwszym wypadku mowa o wiązkach 7-pinowych, w drugim o wiązkach 13-pinowych.

Wiązki elektryczne 7-pinowe mogą zasilać jedynie niektóre systemy świetlne – światła podstawowe, przeciwmgielne, pozycyjne, kierunkowskazy. Zgodnie z przepisami, mogą być stosowane w przyczepach lekkich, których masa całkowita nie przekracza 750 kg.

Wiązki 13-pinowe przeznaczone są do ciężarów powyżej tej granicy. W przyczepach tych konieczne jest zamontowanie własnego systemu świateł cofania, do których obsługi konieczna jest wiązka 13-pinowa. Wiązki takie są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, w sposób gwarantujący odporność na warunki atmosferyczne i inne szkodliwe oddziaływania. Wiązki 13-pinowe stosuje się przede wszystkim, choć nie wyłącznie, w lawetach. Ich zaletą jest całkowicie bezpieczna praca, bez obaw o zwarcia lub usterki w obrębie instalacji elektrycznej danej przyczepy.