Zastosowanie kabli elektrycznych w domu

zastosowanie kabli elektrycznych w domu

Na co dzień pozostają niewidoczne dla oka. Ukryte w ścianach, listwach przypodłogowych i maskownicach, schowane za sprzętami. Gdybyśmy teraz wyeksponowali wszystkie kable elektryczne, z których korzystamy w naszych domach szybko okazałoby się, że jest ich mnóstwo. 

Instalacja elektryczna

Na samym początku warto wspomnieć o instalacji elektrycznej. Prąd do gniazdek, włączników światła i lamp jest doprowadzany przez kable. Te podstawowe najczęściej biegną w ścianach lub podłogach. W pomieszczeniach z podwieszanymi sufitami wiązki kabli często prowadzi się górą, między oryginalnym sufitem a płytą KGK. System inteligentnego budynku wymaga dodatkowego okablowania, które jest niezależne do instalacji elektrycznej. To kolejne wiązki kabli, które biegną przez pokoje i korytarze w naszych domach, apartamentach i mieszkaniach. 

Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe i usługowe wymaga coraz bardziej złożonych projektów instalacji elektrycznych, które poza uwzględnieniem standardowych odbiorników prądu obsługują również:

  • rolety zewnętrzne/żaluzje fasadowe, 
  • pompy ciepła, 
  • fotowoltaikę, 
  • promienniki ciepła, 
  • systemy antymrozowe (ogrzewanie rynien, ogrzewanie podjazdów).

Kable zasilające

Kolejne kable, których obecności jesteśmy już nieco bardziej świadomi to kable zasilające odbiorniki prądu. Obecnie zdecydowana większość urządzeń, z których korzystamy w naszych domach to urządzenia elektryczne. Sprzęt RTV i AGD, komputery, monitory, drukarki, rzutniki multimedialne, lampki nocne i wiele innych urządzeń zasilanych jest przy pomocy kabli. To kable do monitorów, kabel do drukarki, kable do pralki czy lodówki. Szereg urządzeń posiada kable wymienne, co w przypadku awarii przewodu zasilającego umożliwia szybką wymianę. Mniejsze AGD jak tostery, czajniki elektryczne czy lampki nocne posiadają kable wbudowane. Do tego dochodzi cała gama urządzeń peryferyjnych, które korzystają z kabli USB. Najczęściej to ładowarki do urządzeń mobilnych, smartwatchy, szczoteczek do zębów. 

Jakie jeszcze kable znajdują zastosowanie w Twoim domu?

Jako producent kabli elektrycznych doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wskazane powyżej kategorie nie wyczerpują tematu zastosowań kabli elektrycznych w obiektach mieszkalnych. Zastanawiasz się jak to możliwe? 

Szereg usług, z których zwykliśmy korzystać w naszych mieszkaniach lub domach jest tam dostarczana za pośrednictwem kabli. To kable, które posiadają dodatkową funkcję transferu danych, zupełnie jak kable USB, z których większość z nas korzysta zarówno do ładowania urządzeń mobilnych, jak i przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. Dzięki kablom możemy korzystać z:

  • Internetu, 
  • telewizji, 
  • usług bezpieczeństwa (monitoringi, alarmy, alarmy przeciwpożarowe).

Powyższe usługi zwykliśmy traktować jako standard. Warto  jednak pamiętać, że ich dostarczenie do naszych domów nie byłoby możliwe bez zastosowania odpowiedniego okablowania. Kable elektryczne i przewody stanowią bardzo ważny element nowoczesnego budownictwa, a ich znaczenie stale rośnie.